EtusivuSeurakuntauutisetPerhepäivät juhannuksena50 vuotta sitten ripille päässeiden juhlaHyötyliikuntaaSählyturnausAlueseurakunnan kesäleirit 5-10 vuotiailleTelttaleiri 10-13 vuotiailleYlös Jerusalemiin - pääsiäisvaellusTerveisiä TallinnastaVauvakutsujen kuvasatoaLaulun voimaaLasten kirkkopussit käyttöön KauhavallaKevät on hauta-asioiden aikaaUusi kirkkoherra sai piispan siunauksenYhteisvastuukeräys käynnistyiKummipäivät käyntiinIkiaikainen tehtävä, uusi strategiaKunniamerkki kirkkoherralleKirkkoherra Seppo Ruotsala eläkkeelleLYHYTELOKUVAVOITTO POHJANMAALLEKerholaiset retkellä ennen syyslomaaNuttuja Afrikkaan lähti taasKirkkoherranvaalin tulos selvilläEnnakkoäänet annettuVaalipaneelit ohitseYstävyyttä ja yhteyttäDiakoni siunattiin virkaanVaellusrippikoululaisetKesäkerhossaKesäretkelläKuvia laulujuhlilta Nurmosta 22.5.Ryhmä Herännäisnuorten kuorosta vieraili huhtikuussa Ylihärmässä  Äiti Teresan peittoja ja nuttuja tehdään edelleenJeesuksen ristintieKuvia 4-vuotissyntymäpäiviltäAlueseurakunnan talvileiriläiset konfirmoitiinHyvänmielen autojaKids Action -lastentapahtuma10-vuotiaat juhlivat AlahärmässäKuvia virsivisailijoistaVauvat kirkossaKuvia piispantarkastuksen tilaisuuksistaMikkelinpäivän enkeleitäKuvia myynnissä olevasta pappilastaKouluun menijät siunattiinVenäläisperheen konsertti ihastuttiYkkösleirilläAlahärmän vaellusrippikoulu Kuusamossa KarhunkierroksellaTerveiset valtakunnallisilta Lähetysjuhlilta!SeurakunnatTapahtuuToimintaaTukea elämäänKirkolliset toimituksetMessu IlmoittautumisetPalaute

Äiti Teresan peittoja ja nuttuja tehdään edelleen

Äiti Teresan peittoja Intiaan ja vauvannuttuja Afrikkaan tehdään ja lähetetään edelleen. Moni on kokenut saavansa itsekin iloa ja siunausta näiden käsitöiden äärellä.

Nuttuja ja vauvan sukkia, lapasia sekä myssyjä ja peittolappuja tai valmiita peittoja voi tuoda seurakuntaan esim. Kirpputori-kahvila Toiskaan (Kirkkotie 13, Kauhava) tai kappelien seurakuntatoimistoihin. Yhden nutun lähettäminen maksaa noin yhden euron. Toiskassa on lipas, johon voi laittaa lähettämisrahaa. Peitot viedään Helsiinkiin, jossa Laupeuden sisaret pakkaavat ne Intiaan.

 

Nuttujen lähettämisessä on tauko, koska Etiopiassa selvitellään yllättävää tullausongelmaa ja Tansaniasta on lähetti Suomessa. Nuttuja lähetetään taas syksyllä, joten kutomista ei tarvitse lopettaa.

Äiti Teresan peittolappu on kooltaan 18 cm x 18 cm aina oikein -neuletta. Langan tulee olla vähintään 50 % villaa. Toiskan käsityöpiiri kokoaa peittoja.

 

Äiti Teresan peitto-ohje

dasiakirjatyhteisetkauhavan_alue-srkvanhan_palvelimen_asiakirjathennaluomuuta_lahetystyostaaiti_teresan_peiton_ohje.pdf 

 

 

 

Nuttuohje pyöröpuikoille

 

dasiakirjatyhteisetkauhavan_alue-srkvanhan_palvelimen_asiakirjathennaluomuuta_lahetystyostapyoroneuleena_neulottu_vauvan_nuttu.pdf 

 

 

 

Nuttuohje tavallisille puikoille

 

dasiakirjatyhteisetkauhavan_alue-srkvanhan_palvelimen_asiakirjathennaluomuuta_lahetystyostavauvannuttu_afrikkaan.pdf